weby pro nejsevernější čechy

Znovuzrození kaple v Uhelné

Krásná kaple na téměř zapomenutém místě – tak se dá asi nejlépe popsat stavba v české vesničce s názvem Uhelná nedaleko trojmezí s Polskem a Německem. Kaplička, jako by symbolizovala osud celé osady. Vymysleli jí a s pomocí mecenášů postavili místní obyvatelé ve druhé polovině devatenáctého století. Za války přišla o zvon, za socialismu o svou důstojnost. Porevoluční soukromé vlastnictví pak málem nepřežila vůbec. Okolo zároveň postupně mizely hospody, domy i lidé.

Příběh z Uhelné naštěstí nemá smutný konec. Když už to vypadalo, že je zkáza kaple neodvratná, zasáhlo Město Hrádek nad Nisou, kam dnes Uhelná spádově patří. Kapličku koupilo. Po dekádě usilovného shánění prostředků zažila zubožená stavba v letech 2017 až 2018 za podpory evropských dotací doslova z mrtvých vstání.

Dnes září jako v dobách své největší slávy. Podařilo se dokonce vypátrat i původní zvon. Jeho jasný hlas dnes svolává sousedy i přespolní ke kulturním akcím nebo spojuje osudy zamilovaných. Místo se během chvilky od dokončení oprav stalo vyhledávanou destinací pro uzavírání sňatků. Opravují se i domy okolo. Široko daleko nejmenší vesničku na sotva znatelném návrší znovu osídlují lidé na stálo a už tu i znovu přichází na svět nová generace jejích obyvatel.

Tagy