weby pro nejsevernější čechy

V Liberci se točil nejenom Spiderman

Vloni na podzim obsadil štáb filmu o Spidermanovi Liberec a kulisy rozestavěné na náměstí vzbudily rozruch snad jenom v návštěvnících města; domácí jsou už na podobné události zvyklí. Točí se tu často a filmařům se tu líbí. A místní filmové kanceláři se daří lákat další. O tom všem nás informují v následující tiskové zprávě.
Filmová kancelář vznikla při statutárním městě Liberec v srpnu 2015. Funguje pod městským informačním centrem. Od počátku má dobře našlápnuto. O tom svědčí zvyšující se počet projektů, které má Liberec Film Office na svém kontě. V roce 2015 to byly tři projekty, v roce 2016 jedenáct a v roce 2017 šest. V loňském roce filmová kancelář spolupracovala na 7 projektech.

A jaké služby filmařům a domácím i zahraničním produkcím filmová kancelář nabízí?
Už od počátku spolupráce je to pomoc s výběrem vhodných lokací. Také koordinuje komunikaci s úřadem a institucemi, které jsou v natáčení zainteresované. Pak k tomu patří koordinace natáčení a běžného chodu města tak, aby měl film co nejmenší negativní dopad na občany. „To konkrétně znamená řešení vhodného termínu uzavírek s odborem dopravy, vyvážení odpadů občanům z míst, ve kterých se natáčí, zásobování obchodů, informování občanů o natáčení a případných omezeních a tak dále,“ vyjmenovává vedoucí Filmové kanceláře Liberec Pavlína Sacherová.

„Dále filmová kancelář pomáhá s ubytováním a zprostředkováním místních lidských zdrojů, to jsou například výzvy pro casting, pomocné práce u filmu. Stejně tak pořádá novinářské dny a věnuje se práci s novináři,“ uvádí tisková mluvčí radnice Jana Kodymová.

Služby Liberec Film Office jsou poskytovány bezplatně. Je to především proto, že členové filmového štábu si umí všechna povolení a všechny náležitosti k filmu vyřídit sami. „Díky úzké spolupráci filmové kanceláře s realizačním týmem však získává město přehled o jednotlivých krocích, může filmařům pomoci v orientaci ve městě, může eliminovat případné krizové situace a především může s produkcí domlouvat benefity pro další propagaci města pomocí filmu – pozitivní PR, fotografie z natáčení, předpremiéry a podobně,“ dodává vedoucí Filmové kanceláře Liberec Pavlína Sacherová.

„Filmová kancelář je z mého pohledu nejen příležitostí pro zvyšování image města jako vyhledávané turistické destinace, ale zejména pro zdejší obchodníky a živnostníky. Pobyt zahraničních produkcí je totiž velkým přínosem pro místní ekonomiku a tyto druhotné výnosy jsou významně vyšší než třeba přímé platby za pronájmy prostranství a budov. Chci tedy podporovat rozvoj filmové kanceláře například i o přímé finanční pobídky,“ náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Sedm projektů roku 2018 v číslech

1
V březnu se v Liberci na vlakovém nádraží realizovalo dvoudenní natáčení Carnival Row. To je mysteriózní seriál, ve kterém hrají v hlavní roli Orlando Bloom a Cara Delevingne. Pronájem Pavilonu I v Masarykově ulici přinesl městu 40 000 korun. „Ohlasy na toto natáčení byly skvělé, Bloom i Delevingne patří k největším hvězdám showbusinessu. Negativní ohlasy nebyly zaznamenány,“ říká Pavlína Sacherová.

2
Spider-Man: Far from Home se natáčel 13 dní. Celkově tu však filmaři strávili 21 dní. Byl nejnáročnějším projektem v historii filmové kanceláře. „Odhadovaný příjem do ekonomiky města je přibližně 30 milionů korun. V tom jsou nejen příjmy radnice, ale i dalších, a to za ubytování, pronájem služeb a komparz. Konkrétní číslo nelze definovat, jsou to příjmy pod různými odbory magistrátu,“ uvádí mluvčí radnice Jana Kodymová.

Půl milionu korun dostalo město jako poděkování. Tyto peníze byly na základě darovací smlouvy rozděleny na 200 000 Kč pro statutární město Liberec. Z toho půjde sto tisíc korun pro odbor cestovního ruchu, kultury a sportu, který za ně pořídí rozhledové tabulky na radniční věž a sto tisíc pro Odbor kancelář primátora. 300 000 Kč pak pro Centrum zdravotní a sociální péče Liberec, p. o., které za tyto peníze nakoupilo rehabilitační přístroje pro svoje klienty. „Filmový štáb také na své náklady zrestauroval kovové prvky Neptunovy kašny – trojzubec, kované florální okrasné prvky a také ulomený prst Neptuna. Rekonstrukce, včetně prací a dozorů, stála 200 000 Kč,“ uvádí dále mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

3
Jeden den strávili v Liberci tvůrci charitativního spotu pro organizaci Člověka v tísni. Bylo to 16. ledna 2018, spot se točil na náměstí Dr. E. Beneše a byl určen pro vyhlášení Ceny Gratias Tibi (cena se předává mladým lidem, kteří aktivně mění svět kolem sebe k lepšímu). Grafiku spotu tvořila Eliška Podzimková, doprovodnou píseň nazpívala kapela Zrní. „Město Liberec bylo partnerem projektu, logo bylo uvedeno v závěrečných titulcích. Protože se jednalo o akci s charitativním cílem, nebyl účtován zábor náměstí ani elektrický proud,“ vysvětluje David Pastva, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

4
Lékárník H. Spiegel. To je název historického dokumentu, který produkoval Státní okresní archiv ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec. Protože se jednalo o edukativní formát, byl pronájem zasedací místnosti č. 209 v historické budově radnice poskytnut za tisíc korun. Natáčelo se 10. července 2018.

5
Liberec Film Office pro pohádku České televize Hodinářův učeň zajišťovala pomoc s castingem, pomáhala najít vhodnou lokaci pro natáčení interiérů v kostele, organizovala novinářský den a následně byla v roli mentora obce Horní Řasnice, ve které se natáčely scény svatby v kostele. Jeden natáčení den strávili filmaři v České Kamenici (Panská skála) a jeden natáčecí den v Horní Řasnici (kostel Neposkvrněného početí Panny Marie). Finanční plnění z důvodu natáčení mimo pozemky města Liberec bylo 0 Kč.

6
Náměstí Pod Branou je další, velmi oblíbenou lokací filmařů. Na jeden den nalákal také tvůrce nového kriminálního seriálu HBO, který pod vedením Ivana Zachariáše v Liberci natáčela produkční společnost ETANP. Seriál nese název Bez Vědomí. Zábor veřejného prostranství na náměstí Pod Branou byl vyčíslen přibližně na 15 000 Kč.

7
World on Fire je sedmým počinem filmové produkce v Liberci v roce 2018. Ve dnech 9. a 10. prosince se naše město přeneslo do doby druhé světové války, a to pro historický seriál pro BBC mapující první 3 roky této války. Podle informací filmařů vyšel rozpočet jednoho natáčecího dne v Liberci na 491 000 Kč (pronájem Kavárny Pošta, Divadla F. X. Šaldy, zábory veřejného prostranství a pronájem parkovacích ploch).
„Kompletní příjmy statutárního města Liberec z natáčení v roce 2018 se dají definovat v celkovém čísle 2 354 755 Kč. Do této cifry patří 1 277 180 Kč za zábor veřejného prostranství, 436 575 Kč pronájem parkovišť, 141 000 Kč pronájem parkovišť a 500 000 Kč jako dar. Důležité je si uvědomit, že ekonomický přínos pro stotisícové město se pak odehrává ve stovkách tisíců korun, neboť ne všechny filmaři utracené peníze jdou pouze magistrátu,“ vysvětluje mluvčí Jana Kodymová.

Pro letošní rok má filmová kancelář už domluveno natáčení v březnu, květnu a červenci. „Již nyní můžeme prozradit, že v březnu do Liberce zavítá projekt Atlantic Crossing, který se bude v České republice natáčet asi půl roku a v Liberci si tvůrci vybrali hned několik míst,“ dodává Pavlína Sacherová.

Liberec Film Office získala dotaci od Státního fondu kinematografie na „Zkvalitnění propagace služeb Liberec Film Office“. „V rámci této dotace vzniká nová webová prezentace, která bude propagovat liberecký kraj jako ideální filmovou lokaci. V rámci projektu je pořizováno 40 virtuálních prohlídek objektů, 2 časosběrná videa a 2 spoty realizované pomocí dronu,“ uzavírá vedoucí odboru David Pastva.

Tagy