weby pro nejsevernější čechy

Českolipský kruh přátel hudby představí v dubnu mladé talenty

Další koncert Českolipského kruhu přátel hudby představí duo nadějných hudebníků zapsaných na Listině mladých Nadace Český hudební fond.

V úterý 16. dubna 2019 vystoupí od 19 hod. v českolipském Centru textilního tisku houslista Matouš Pěruška, syn slavného violisty Jana Pěrušky ze Stamicova kvarteta, a violoncellistka Kristina Vocetková. Koncert nabídne díla Pleyela, Martinů i soudobých autorů Bodorové a Kukala. Chybět nebude ani další vlastivědné zastavení ­– tentokrát u osobnosti Leopolda Molla, českolipského rodáka a předního rakouského pediatra přelomu 19. a 20. století. Poslední dvě desítky vstupenek jsou ještě v prodeji ve festivalové pokladně či online na www.lipamusica.cz.

Matouš Pěruška vystudoval Pražskou konzervatoř pod vedením prof. Ludmily Štětinové. V roce 2012 započal svá studia na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Leoše Čepického. V rámci svých studií absolvoval taktéž mistrovské kurzy u I. Gitlise, R. Chana, R. Davidovici, M. Ericssona, I. Ženatého, V. Hudečka, M. Frischenschlagera, J. Pazdery, H. Shahama, M. Šeteny, P. Götzla a dalších. V letech 2012-2014 byl členem orchestrální akademie České filharmonie, kde od té doby pravidelně vypomáhá. V roce 2014 se stal vítězem mezinárodní soutěže v italské Veroně, kde mu byly za vítězství zapůjčeny mistrovské housle od Ottela Bignamiho. V roce 2015 obdržel druhou cenu a cenu publika na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. V květnu 2017 se stal finalistou mezinárodní houslové soutěže Pražské jaro. V témže roce obdržel Matouš Pěruška prestižní cenu Hlávkovy nadace. Pravidelně se účastní kurzů Vídeňské filharmonie a několikrát sólově vystoupil spolu s dalšími nejúspěšnějšími účastníky kurzů na slavnostním koncertě ve vídeňském Musikvereinu.

Kristina Vocetková začala hrát na violoncello ve věku šesti let ve třídě Kateřiny Hroníkové. Ve čtrnácti letech byla přijata na Pražskou konzervatoř do třídy prof. Jaroslava Kulhana a pod jeho vedením úspěšně složila přijímací zkoušky na Juilliard School v New Yorku a Liszt Ferenc Academy v Budapešti. Absolvovala mistrovské kurzy u C. Bohorqueze R. Aarona, R. Leonarda, R. Wallfische, D. Geringase, J. Pernoo, R. Garioud a dalších. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hře. S houslistou Matoušem Pěruškou se stali komorními partnery již během studia na konzervatoři a dnes pravidelně koncertují po celé Evropě. Za komorní hru získali v roce 2015 cenu Zoltána Kodályho a cenu Bohuslava Martinů. Krátce na to se stali absolutními vítězi na soutěži komorních souborů Karl Ditters von Dittersdorf. V květnu roku 2016 zvítězili na soutěži Concorso musicale citta di Filadelfia Paolo Serrao v italské Filadelfii. V létě roku 2017 jim byla udělena cena za nejlepší provedení skladby soudobého českého autora a také cena Ignaze Pleyela. V únoru 2018 vystoupili jako duo i jako součást klavírního tria a kvarteta na festivalu EuroArt.

Úspěšné duo momentálně studuje ve třídě prof. Pavla Hůly na Akademii múzických umění v Praze a pod vedením prof. Csaby Onczaye na Liszt Ferenc Academy v Budapešti a je držitelem stipendia Yamaha Music Foundation of Europe. Společně se oba interpreti zúčastnili mistrovských kurzů u významných světových sólistů, jako jsou Ray Chan, Raphael Wallfisch, Ivri Gitlis nebo Richard Aaron.

Pro své českolipské vystoupení si duo přichystalo pestrý program složený z děl francouzského revolučního skladatele Pleyela a kusů z české hudební literatury – ukázkou z pařížského období tvorby Bohuslava Martinů a dvě výrazově pestrá díla soudobých autorů Sylvie Bodorové a Ondřeje Kukala.

Ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska bude úvod koncertu již tradičně patřit dalšímu představení výrazné osobnosti spjaté s Českou Lípou. Tentokrát půjde o osobnost z oboru lékařství – předního rakouského pediatra a zakladatele vídeňského Ústavu pro matku a dítě Leopolda Molla. Ten se narodil v roce 1877 v České Lípě a kromě ceněné vědecké činnosti se do historie zapsal i obětavou péčí o válečné vdovy a jejich děti. Jeho život se uzavřel v roce 1933 ve Vídni.

14. května 2019 bude Českolipský kruh přátel hudby pokračovat koncertem proslulého violoncellisty Jiřího Bárty, který představí v kostele Mistra Jana Husa cele bachovský program. Vstupenky jsou ještě v prodeji.

Partnery akce jsou Liberecký kraj, Město Česká Lípa, Nadace Český hudební fond a Lipý Česká Lípa, p.o.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!

S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa;
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz, www.lipamusica.cz
facebook / instagram / youtube: lipamusica

 

Tagy