weby pro nejsevernější čechy

Činoherní studio uzavře 47.sezónu velkolepou premiérou Snu noci svatojánské

Po dva červnové večery odehraje soubor ústeckého Činoherního studia komedii Sen noci svatojánské na hradě Střekov. Premiéra se koná ve čtvrtek 27. června a první repríza pak v neděli 30. června, obě představení začínají ve 20 hodin. Během léta soubor ČS odehraje Sen noci svatojánské i na Děčínském zámku, na zámku Nový hrad v Jimlíně a také v rámci festivalu Divadelní zahrada. Poté se inscenace přesune pod střechu střekovského divadla. V interiérové verzi Sen noci svatojánské zahájí 48. divadelní sezónu a stane se součástí celoročního repertoáru. Sen noci svatojánské  režíruje Filip Nuckolls.

Uvedením Snu noci svatojánské, patrně nejznámější komedie Williama Shakespera, pokračuje Činoherní studio v shakespearovské linii. Stalo se nepsaným pravidlem, že s koncem sezóny se na neobvyklých místech odehraje poslední premiéra a většinou právě z pera tohoto velikána anglické dramatiky. V posledních létech se režií těchto letních inscenací převážně zhostil režisér Filip Nuckolls, který k uvedení Snu noci svatojánské dodává:„Sen noci svatojánské má několik výjimečností – patří mezi pouhé 3 kusy, které Shakespeare nenapsal podle nějaké předlohy (ještě Bouře a Marné lásky snaha); je jedinou hrou, kterou nenapsal pro klasické jeviště – je to svatební komedie, o které nevíme, kde a kdy se přesně hrála, ale je asi zřejmé, že byla napsána pro nějakou dvorskou svatbu; dokonce ani nevíme, jestli se vůbec hrála v Globu nebo v Růži nebo v Labuti nebo U černých bratří (zkrátka v nějakém divadelním prostoru, který Shakespeare okupoval), jediné, co víme, že se hrála v roce 1604 před králem Jakubem a že byla velmi populární, neboť za Shakespearova života vyšla tiskem dokonce dvakrát (v okleštěné podobě).“ Naopak oproti minulým Shakespearovým hrám inscenovaným pod hlavičkou Činoherního studia se změnila osoba dramaturga. Vladimíra Čepka, který měl až jakýsi  pomyslný patent na ústecké Shakespeary, vystřídal ředitel Činoherního studia Jiří A. Trnka. Výběr titulu vysvětluje ve vztahu k mottu letošního sezóny, které zní Kdo s koho, takto: koho, nebo dalo„To se nabízí samo sebou – milostný čtyřúhelník prolínající se de facto všemi vrstvami Snu noci svatojánské je přesně takovým Kdo s koho, dalo by se to i parafrázovat: Kdo s kým a proti komu…“ Pro úplnost můžeme dodat, že Činoherní studio mělo Sen noci svatojánské v repertoáru i v sezóně let 1998/99, kdy ji zrežíroval Jakub Korčák a stejně jako ve verzi roku 2019 v ní účinkovali Jaroslav Achab Haidler, Marta Vítů a Matúš Bukovčan.

Činoherácká inscenace Snu noci svatojánské si svou premiéru odbude na ústecké středověké dominantě, na hradě Střekov, ve výšce 110 metrů nad řekou Labe a stane se tak součástí oslav 700 let historie gotického hradu patřícímu rodu Lobkowiczů. Inscenační záměr však počítá i s interiérovou variantou. První uvedení uvnitř divadla bude zároveň zahájením 48. sezóny, v pondělí 16. září. Inscenátoři slibují atraktivní prvky nového cirkusu a akrobacie, které pomáhá nazkoušet Tomsa Legierski, akrobat, mim, sportovec a umělecký šéf Divadla Alfa. Tomsa Legierski již v minulosti s Činoherákem pohybově spolupracoval – např. na Zkrocení zlé ženy. Významnou složkou představení budeživá kapela. Kapelníkem a autorem hudby je Ondřej Švandrlík, který pro Činoherní studio již složil scénickou hudbu mnohokráte, např. k legendárnímu představení Klub rváčů. Výpravu a kostýmy má tradičně na starosti zkušený výtvarník Jan C. Löbl, v Činoheráku dobře etablovaný a to nejen výpravami shakespearovských představení. Výtvarnou přitažlivost představení podtrhují i velké a pohyblivé loutky Lukáše Kuchinky, dalšího z výtvarníků s divadlem dlouhodobě spolupracujících.

Ve Snu noci svatojánské se objeví až na jednu výjimku kompletní herecký soubor Činoherního studia, který zde bude k vidění v příští 48. sezóně divadla.

William Shakespeare: Sen noci svatojánské
8. premiéra 47. sezóny Činoherního studia města Ústí nad Labem
první uvedení: 27. června 2019 ve 20.00 na hradě Střekov
1. repríza: 30. června 2019 ve 20.00 na hradě Střekov
Překlad: Martin Hilský
Úprava textu: Filip Nuckolls a Jiří Antonín Trnka
Režie: Filip Nuckolls
Dramaturgie: Jiří Antonín Trnka
Výprava a kostýmy: Jan C. Löbl
Výroba loutek: Lukáš Kuchinka
Hudba: Ondřej Švandrlík
Pohybová spolupráce: Tomsa Legierski
Hrají:
Matúš Bukovčan, Lukáš Černoch, Adam Ernest, Anna Fišerová, Jaroslav Achab Haidler, Jan Plouhar, Kryštof Rímský, Zuzana Truplová, Petr Uhlík, Marta Vítů, Markéta Mrákotová j.h
Kapela:
Ondřej Švandrlík, David Kolovratník, Richard Fischer

Tagy