weby pro nejsevernější čechy

Fascinující svět obyčejného písku můžete objevit v Muzeu města Ústí nad Labem

Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 27.února začala v Muzeu města Ústí nad Labem velmi povedená výstava  PÍSKY ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ. Výstava v českém muzejnictví opravdu ojedinělá.

Písek je běžnou, téměř každodenní součástí našeho života, přesto o něm nevíme mnoho zajímavých věcí. Známe ho z břehů řek a potoků, z mořských pláží, pískoven, staveb a dětských hřišť. Málokdo však tuší, jak pestré písky jsou, odkud vlastně pochází co všechno se v nich zachovalo, jak vzácným materiálem se postupně stávají či jak překvapivě krásné mohou být pod mikroskopem…

Písek najdeme snad úplně všude. Ukládá se v různorodém prostředí: v korytech řek a potoků, na dně jezer a mělkých moří, akumulace písku jsou v pouštích i velehorách. Geologové umí z písku ledacos vyčíst. Někdy jsou v něm úlomky hornin nebo specifických materiálů, podle nichž lze určit, odkud materiál pochází. Velikost, tvar a míra opracování zrn vypovídají o transportu a podmínkách, ve kterých se písek usazoval. Analýza písku může vědcům poskytnout informace nejen o jeho původu, ale třeba také o změnách prostředí a klimatu v dávné minulosti…

„Proč vlastně písek? Prvotním impulsem byl projekt Petra Juračky, kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který někdy v roce 2015 oslovil své přátele a známé, aby mu dovezli písek ze svých dovolených a cest a vyfotil ho unikátní metodou pod skenovacím mikroskopem. Vznikla z toho malá umělecká díla, která budete mít možnost na výstavě vidět. Dalším takovým impulsem bylo objevení webových stránek World of Sands, což jsou stránky, které spravuje nadšený sběratel písku z německých Drážďan, který má doma na čtyři tisíce vzorků písků z celého světa. A pak už se námět výstavy rozšiřoval o další témata, která s pískem úzce souvisí,“řekla k výstavě její autorka a kurátorka RNDr. Zuzana VAŘILOVÁ, kurátorka geologických sbírek muzea.

K výstavě vydalo muzeum nádhernou publikaci, která je k dostání v pokladně.

Tagy