weby pro nejsevernější čechy

K dvacátému výročí Filmového festivalu Litoměřice jsme vybrali dvacítku filmů!

Slavnostní zahájení 20. Filmového festivalu Litoměřic, jehož letošním nosným tématem jsou Cesty a osudy, se uskuteční v pátek 28. 8. od 18:00 v Kině Máj.

Je nám velkou ctí, že zahajovacím filmem letošního ročníku bude nový snímek režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Jak uvádí anotace k tomuto prvnímu historickému filmu uznávaného režiséra je “film kronikou lidí a malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou”. K tématu letošního jubilejního ročníku bychom více odpovídající zaměření asi jen těžko hledali. Projekci zahajovacího filmu doprovodí i delegace. Protože chceme vzpomínat, chystáme letos vernisáž a výstavu všech plakátů uplynulých ročníků, na kterou pozveme grafiky všech vizuálů i plakátů festivalu.

Na programu festivalu budou dále velké snímky kinematografie jako Křik Jaromila Jireše, dánský film Otevřená srdce hlásící se k tvorbě ve stylu manifestu Dogma, dokument Země medu, Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec Petera Greenawaye, Cesta do nemožna Nora Držiaka, který se řadu let podílel na přípravách festivalové grafiky, vizuálu, znělek, a proto je skvělé, že letos přijíždí jako host s vlastním filmem. V letním kině bude první den, v pátek 28. 8., na programu projekce snímku Karel, já a ty, který přijedou uvést herečky Petra Nesvačilová a Anna Marie Krušinová, druhý večer, 29. 8., bude patřit digitálně restaurovanému snímku Kouř. Uvedeme i další snímky, z nichž některé není možné vidět příliš často na velkém plátně. Myslíme i na hudební složku, proto jsme pozvali oblíbenou kapelu z Kladna Zrní, která zahraje v sobotu 29. 8. v letním kině na Střeleckém ostrově. Festival zakončí unikátní projekce mistrovského snímku z hollywoodské němé éry z roku 1997 s živě hraným soundtrackem hudebního uskupení FORMA, jehož členkou je Bára Zmeková. Ta vystoupí ještě v Parku Václava Havla, čímžv neděli 30. 8. ukončí nejen 20. ročník Filmového festivalu Litoměřice, ale i akci Města čtou.

Projekčními místy festivalu budou: Kino Máj, divadélko Minimax, knihovna K. H. Máchy, Letní kino na Střeleckém ostrově.

Festival je pořádán Kinoklubem Ostrov za podpory Ministerstva kultury, města Litoměřice a Spolchemie, jeho partnery jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Velvyslanectví USA v Praze, Goethe Institut v Praze a další partneři či instituce, kteří na festivalu spolupracují již řadu let. Podrobný program, anotace k filmům i další informace jsou dostupné na www.fifeli.cz a https://www.facebook.com/filmfestlitomerice/.

Partnerem filmového festivalu je Filmová kancelář Ústeckého kraje

Tagy