weby pro nejsevernější čechy

Ve čtvrtek otevře i liberecká zoo!

Ve čtvrtek 3. prosince 2020 se opět otevřou brány liberecké zoo. Ta z důvodu druhé vlny pandemie nemoci Covid-19 zůstala veřejnosti uzavřena téměř dva měsíce. Otevření se ale neobejde úplně bez omezení. Z bezpečnostních důvodů zůstanou i nadále uzavřeny vnitřní prostory pavilonů a počet návštěvníků v jeden okamžik nepřesáhne hranici 1000 osob. Dočasně zrušeny budou i pravidelná komentovaná krmení zvířat a plánované adventní akce pro veřejnost.

Povinná jarní i podzimní uzávěra, která trvala celkem 103 dní, přinesla liberecké zahradě především obrovské ekonomické ztráty. V loňském roce dorazilo do zoo od začátku roku do konce listopadu celkem 385531 osob, letos to bylo o 113052 méně.

Dle vládního nařízení je omezen počet návštěvníků zoologických zahrad v jeden čas na 25 % z maximální kapacity areálu zoo a ve vnitřních prostorách může být přítomna maximálně 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy. „Při akcích typu Strašidelná zoo nebo Štědrý den za dobrovolné vstupné jsme si ověřili, že náš areál je bez problémů schopen pojmout až čtyři tisíce lidí, takže aktuální limit návštěvníků vedení zahrady stanovilo na 1000 osob. V tomto období ale do Zoo Liberec běžně chodí maximálně pár stovek návštěvníků za celý den, takže se lidé nemusí obávat, že bychom je z kapacitních důvodů do zahrady nepustili,“ vysvětluje Barbara Tesařová. „Bohužel už ale není v našich silách uhlídat omezený počet osob uvnitř pavilonů, proto zůstanou z bezpečnostních důvodů i nadále dočasně uzavřené. Zrušili jsme také plánované adventní akce a komentovaná krmení, při kterých by mohlo docházet ke srocování osob“ dodává Tesařová. V provozu ale zůstane Dětské hřiště i bistro Gibon, které bude obsluhovat návštěvníky podle pravidel stanovených pro provozování restaurací.
Zoo Liberec zároveň prosí návštěvníky, aby se v co nejvyšší možné míře vyhýbali přímému kontaktu s jejími zaměstnanci. „Zdraví našich ošetřovatelů a zoologů je pro chod zoo klíčové. Zatím se nám coronavirus až na pár výjimek vyhýbal, tak pevně věřím, že návštěvníci budou ohleduplní a pomohou nám ochránit chovatele, kteří dennodenně pečují o naše zvířata, i nadále “, říká ředitel David Nejedlo.
Po celou dobu návštěvy bude také nutné mít zakrytá ústa a nos rouškou a dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy.
První prosincový čtvrtek přinese změny v režimu fungování nejen samotné zoo, ale i jejích střediskům.
Po dlouhých pětapadesáti dnech povinné uzávěry otevře své brány pro veřejnost i Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA a do Střediska ekologické výchovy DIVIZNA opět zavítají žáci základních a středních škol.
Na návštěvníky už se velice těšíme. Přestože jsme museli zrušit plánované adventní akce, připravili jsme pro ně alespoň drobnou vánočně laděnou výzdobu. Areálem zoo rozezní vánoční koledy a rozzáří se světélka. Věříme, že i přes veškerá omezení si návštěvníci atmosféru adventu a klidných zimních dní u nás užijí,“ dodává ředitel David Nejedlo.
Povinná jarní i podzimní uzávěra, která trvala celkem 103 dní, přinesla liberecké zahradě především obrovské ekonomické ztráty. V loňském roce dorazilo do zoo od začátku roku do konce listopadu celkem 385531 osob, letos to bylo o 113052 méně. Kromě zisku ze vstupného Zoo Liberec tratí i na výnosech z provozu bistra a restaurace, prodeje suvenýrů, pronájmu stánků či parkovného. „Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Musíme platit krmivo, energie i mzdy našich zaměstnanců.
Pravděpodobný propad vlastních tržeb v porovnání se stejným obdobím loňského roku činí jen za měsíce říjen a listopad přibližně 5,4 milionů Kč, od začátku roku pak celkem 11,5 milionů Kč. Více než třetinu z toho (cca 4,08 milionů Kč) nám ale pomůže pokrýt finanční pomoc, kterou pro letošní rok přislíbil Liberecký kraj a Magistrát města Liberce. Této podpory si velice vážíme a děkujeme za ni, pomůže nám lepé překlenout toto složité období a do nového roku vstoupit v lepší finanční kondici,“ říká ředitel.
Pokud by libereckou zahradu chtěla podpořit i veřejnost, možností je celá řada. Může tak učinit třeba svou návštěvou, nákupem v e-shopu zoo, finanční podporou vybraného druhu zvířete, nákupemsponzorské lavičky nebo pořízením křišťálového lístku na Stromě biodiverzity stojícím ve vstupní hale do zoo.

Tagy