weby pro nejsevernější čechy

Rok odložená Pašijová hra Činoherního studia se bude streamovat. Živě!

Činoherní studio chystá další premiéru sezóny. V přímém přenosu bude po tři dny o Velikonocích streamovat rodinnou a sváteční inscenaci Pašijová hra aneb O tom slavném zmrtvýchvstání.

Připomenout kouzlo Velikonoc humornou a písničkami nabitou inscenací pro celou rodinu a ve složitých časech tak rozesmát své publikum, takové je předsevzetí ústeckého Činoherního studia. I přesto, že stále nemůže hrát na svém domovském jevišti, potěší své diváky Pašijovou hrou ostravského dramatika Tomáš Vůjtka a režiséra Jana Plouhara. Celý herecký soubor ústecké činohry posilněný o několik hostů po tři za sebou jdoucí dny odehraje a v přímém online přenosu odvysílá velikonočními pašijovými hrami inspirovaný příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
„Diváci se mohou opět těšit na živou hudbu, která bude zase multižánrová. Pak samozřejmě na skvělý veršovaný text Tomáše Vůjtka a na spoustu veselých situací. Zkrátka na odlehčené zpracování známého příběhu, které by mělo každého potěšit v téhle těžké době,“ přibližuje režisér Jan Plouhar Pašijovou hru. Ta svým tématem i autorským týmem navazuje na oblíbenou ( a výtečnou – pozn. autor ) Vánoční hru uváděnou pravidelně v době Vánoc na domovské scéně.

Stejně jako u Vánoční hry, tak i u Pašijové hry doprovází děj na jevišti živá kapela, autory originálních písní jsou František Marek a Anežka Škrnová. Režisér Jan Plouhar s dramaturgem Lukášem Černochem do inscenace obsadili kompletní herecký tým Činoherního studia. V roli Piláta se tak diváci setkají s Jaroslavem Achabem Haidlerem, Anděla ztvárnila Andrea Berecková, Máří Magdalénu pak Annette Nesvadbová a dva hostující herci, Jan Jankovský a Kryštof Rímský, vystupují vedle Adama Ernesta jako Tři generálové.

Pašijové hry mají základ v raném křesťanství, kdy reflektovaly umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ve středověku postupně zlidověly a obohatily se o prvky humoru. Z historických pašijových her čerpá i veršovaná dramatizace Tomáše Vůjtka.

Tomáš Vůjtek: Pašijová hra aneb O tom slavném zmrtvýchvstání
Režie: Jan Plouhar
Dramaturgie: Lukáš Černoch
Kostýmy: Simona Pekařová, Anežka Škrnová
Hudba: František Marek, Anežka Škrnová
Hrají:
Odpovědník: Jan Hušek
Pilát: Jaroslav Achab Haidler
Kaifáš: Lukáš Černoch
Tomáš: Matúš Bukovčan
Jan: Jan Hušek
Petr: Petr Uhlík
Tři generálové: Adam Ernest, Jan Jankovský j.h., Kryštof Rímský j.h./ Yehor Kondratyuk j.h.
Anděl: Andrea Berecková
Mastičkář: Matúš Bukovčan
Máří Magdaléna, Tři Marie: Annette Nesvadbová
Ježíš, Zahradník: Petr Uhlík
Luciper: Jan Jankovský j.h.
Satan: Kryštof Rímský j.h./ Yehor Kondratyuk j.h.
Belzebub: Adam Ernest
Adam: Jaroslav Achab Haidler
Eva: Marta Vítů
Dismas: Martin Bílský j.h.
kapela: Martin Urbánek, Jaroslav Doležal, Anežka Škrnová, František Marek

premiéry: 1., 2., a 3. dubna 2021 (online stream – přímý přenos)
repríza: 4. dubna (online stream záznamu)
více informací: https://www.cinoherak.cz/cs/

(zdroj tisková zpráva ČS)

Tagy