weby pro nejsevernější čechy

Kultura, umění a divadlo je také služba. Pro duši!

V prvním květnovém týdnu, přesněji v úterý a ve čtvrtek, bylo možno v centru Ústí nad Labem potkat skupinku dvojic, která vypadala, jako by se uprostřed plesové sezóny vypravila na slavnostní bál. I když byla celá skupinka patřičně orouškovaná tak, jak to vyžaduje ještě stále (z mého pohledu nesmyslné pro venkovní prostory) nařízení naší chaotické vlády, zasvěcení mohli poznat známé tváře herců i dalších zaměstnanců ústeckého Činoherního studia. Průvod prošel od domovské scény ve Varšavské přes Benešák, zastavil na chvíli v Zanádraží, kde za doprovodu houslí Petra Uhlíka tančily dva kousky a poté zakotvila celá partička na Kostelním náměstí před slavným šikmým kostelem. I zda pak zaznělo několik tklivých houslových melodií a i zde se páry pustili do tance za přihlížení a potlesku náhodných kolemjdoucích.

Co se to vlastně odehrálo jsme se zeptali dlouholeté hvězdy ČS Jana Plouhara.

JH: První otázka bude stručná: co a proč?
JP: Celá akce probíhá v rámci Týdne péče o duši a chceme tím ukázat, že kultura významně o duši pečuje. Celé se to odehrává v rámci Mezinárodního divadelního institutu, který projekt zastřešuje. Stejné či podobné  akce se teď dějí po celé republice a Činoherní studio se samozřejmě přidalo. Chceme především poukázat na to, že kultura a umění je také služba. Na vládě se neustále mluví o tom, že se budou konečně otvírat služby, tak chceme upozornit na to, že kultura nemá zcela rovné podmínky oproti třeba sportu a dalším věcem. Kultura je také služba lidem a je potřebná zejména pro duši, to je poslání celé této akce.
JH: Jak se cítí herci ČS po hibernaci ve 49.divadelní sezóně?
JP: My jsme to jako hibernaci tak úplně nevzali. Nazkoušeli jsem celou řadu nových her, které jsme ale stále ještě nemohli předvést divákům. Pravdou je, že jsme se živými streamy nebo formou záznamů některých představení ze současného repertoáru snažili udržet kontakt s diváky a s veřejností. Ovšem je toho ve virtuálním prostoru podle mne už příliš, každé druhé divadlo streamuje. A my se neskutečně těšíme před lidi, před diváky, především před naše diváky v Ústí nad Labem. Věříme, že na nás nezapomněli, nezanevřeli, že jim budeme moci předvést nové i staré kusy a především, že se opět budeme potkávat a tím pečovat o jejich, ale i  naše duše.
JH: Letos podruhé se chystá Letní štace. Kolik myslíte, že zvládnete představení od magického data 4.června ?
JP: Já se bojím, že jich budeme hrát tak čtyřicet do měsíce podle současného fermanu (smích), je to našlapané. Samozřejmě necháme diváky také vydechnout uprostřed prázdnin, když už se otevřely sjezdovky, tak se snad otevřou i koupaliště (smích). Ale jsme připraveni odehrát toho co nejvíce podle situace a podle toho, jak budou naše představení žádaná. Letní štace letos proběhnou na čtyřech místech – hrad Střekov, koupaliště v Brné, nově atrium městského muzea, pamatováno je na dospělé i dětské diváky. Posledním místem je už tradiční zahrada u Českého rozhlasu, kam i pro letošek chystáme oblíbenou Divadelní zahradu.

Děkujeme a také se už velice těšíme ! ZLOMET VAZ!

Tagy