weby pro nejsevernější čechy

21. Filmový festival Litoměřice „Barvy, sny a fantazie” 27. 8. – 29. 8. 2021

Litoměřice budou na konci srpna prožívat tři dny ve znamení filmu. 27. – 29. 8. 2021 se uskuteční již 21. Filmový festival Litoměřice, letos s tématem „Barvy, sny a fantazie“.
Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 27. 8. od 18:00 v Kině Máj, na kterém v předpremiéře uvedeme film Marťanské lodě režiséra Jana Foukala. Na projekci bude osobně přítomný režisér a další hosté z řad tvůrců filmu. Ve stejný den bude ve foyer kina Máj vernisáž výstavy Jarmil in India grafika a umělce Marka Rubce, který z Litoměřic pochází, a jemuž vyšla v letošním roce nová komiksová kniha s postavou opičáka Jarmila v hlavní roli.
Na programu festivalu budou dále takové snímky, které nelze běžně spatřit na velkém plátně. Starý dům uprostřed Madridu Carlose Saury, Běda mi! Jeana-Luc Godarda, Poslední večery na zemi ve formátu 3D či Černá kočka, bílý kocour Emira Kusturici. Během festivalu přivítáme i celou řadu hostů. Festival otevře projekce nového filmu Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové Myši patří do nebe, který osobně přijedou jeho tvůrci do Litoměřic představit. Jeho distribuční premiéra je naplánována až na začátek října 2021, proto mají diváci příležitost spatřit tento snímek s předstihem. První festivalový večer bude v letním kině patřit krátkým filmům studentů FAMU, z nichž některé přijedou představit sami tvůrci, v sobotu 28. 8. 2021 uvedeme v kině Máj vítěze několika ocenění – dokument Nová šichta. Po jeho projekci bude následovat diskuze s jeho tvůrci – režisérem Jindřichem Andršem a střihačem Lukášem Janičíkem, který je zároveň dramaturgem Filmového festivalu Litoměřice. Myslíme i na hudební složku, v letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v sobotu 28. 8. Prago Union s kapelou. Festival zakončí unikátní projekce snímku Na křídlech slávy režiséra Otakara Votočka, který film přijede do Litoměřic také osobně uvést. Na programu je mnoho dalších snímků – celovečerních filmů, dokumentů, animovaných a krátkých filmů rezonujících s tématem festivalu, které promítneme na několika projekčních místech: v Kině Máj, divadélku Minimax, knihovně K. H. Máchy a v Letním kině na Střeleckém ostrově. Nebudou tradičně chybět diskuze s hosty, doprovodné besedy, ani projekce z 35 mm pásu.
Festival je pořádán Kinoklubem Ostrov za podpory Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, města Litoměřice a firmy TRCZ, jeho partnery jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Velvyslanectví USA v Praze, Velvyslanectví Španělska v Praze, Goethe Institut v Praze a další partneři či instituce, kteří na festivalu spolupracují již řadu let.
Podrobný program, anotace k filmům i další informace naleznete na www.fifeli.cz a https://www.facebook.com/filmfestlitomerice/.

Tagy