weby pro nejsevernější čechy

Galerie DESKA představuje poslední letošní instalaci od řecké umělkyně

Galerie DESKA na Střekově nedaleko Činoherního studia se věnuje zajímavým výtvarným projektům ve veřejném prostoru. Po pandemické pauze letos znovu ožila. Třetí a poslední letošní instalaciWho says, who knows, what pink tastes představila na vernisáži 7. října sama umělkyně Mirsini Artakianou.

„Moje estetická vize leží mezi vzdušným minimalismem a kritickým myšlením o genderových otázkách. Příroda a lidské tělo jsou mým nejdražším zdrojem inspirace, vždy mě fascinovala všestrannost motivů a tvarů, které nabízejí. Ve většině případech, mně zajímá ženský aspekt erotiky. Prostřednictvím diskrétnosti se určitým způsobem snažím dekonstruovat genderové stereotypy. Používám organické formy jako významové nádoby, kterým vybírám pohyblivé a nastavitelné tvary. Proud hmoty, který vytvářejí v prostoru, často vyvolávají pocit stavu limbu, který mlže být intimní a vzdálený. Jeden z mých nejoblíbenějších materiálů se kterými ráda pracuji je nit, kvůli své lehkosti a účinnosti. Vnímám ji jako strukturální prvek pro mé rozsáhlé krajkové instalace, které oscilují mezi geometrií a abstrakcí. Přidaný materiál jako je kov, zdůrazňuje texturu, hustotu a intenzitu. Současně udržuje na místě pocitově kapalné formy. Pro mě není práce s nitěmi jen prostředkem k tvoření, ale také druhem duchovní meditace skrze opakující se vzorů a rytmus. Navzdory introvertnímu postupu může být výsledek spíše extrovertní a autonomní.“

Mirsini Artakianou (*1987 Lesbos, Greece) je německo-řecká umělkyně, pracující s různorodými texturami a materiály, od hlíny po vlákno a od papíru po kov. Představuje tak organické formy, jako nádoby nesoucí různorodé významy. Zapojením rukodělného řemesla do svého tvůrčího procesu, se snaží poukázat na koncepci strukturálního prvku, což jí umožňuje oscilovat mezi geometrií a abstrakcí. Mirsini je absolventkou bakalářského studia na katedře Užitého umění a věd o umění na Universitě v Ioannině v Řecku (2006-2012), a dokončila postgraduální studium na Burg Giebichensteinu Umělecké fakulty v Halle v Německu (2014-2016).

 

Tagy