weby pro nejsevernější čechy

Desítky sklářů promění  libereckou knihovnu na dva dny v Křišťálové trhy

Křišťálový trh připravuje ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci Křišťálové údolí. Uskuteční se v pátek 14. a v sobotu 15. října a návštěvníkům představí produkci desítek sklářů z regionu.

„Po vichřici, která nám znemožnila pořádat Křišťálový trh v rámci Crystal Valley Weeku, jsme se rozhodli vynahradit možnost ukázek a prodeje sklářských a bižuterních výrobků v Liberci právě v Krajské vědecké knihovně. Pro mnohé je to možná překvapivé využití tohoto prostoru, ale myslím, že o to příjemnější to překvapení bude. Děkuji ředitelce knihovny a jejím kolegům za vstřícnost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V knihovně si dají sraz malé rodinné podniky i velké sklářské firmy „Návštěvníci se mohou těšit nejen na produkty ze sklářských dílen, ale také na designové stánky. Kromě toho si budou moci dát něco dobrého k jídlu z produkce turnovského Puku Bistra nebo Kikina Cake. A pro děti budou připraveny dílničky, divadlo, anebo filmové pásmo se sklářskými pohádkami,” doplnil David Pastva, ředitel sekce Křišťálové údolí pod taktovkou Agentury regionálního rozvoje.

Po celou dobu konání je připravený bohatý doprovodný program: dýdžejové, artistické vystoupení, animované pohádky a divadelní představení. Na závěr akce se plánuje příchod obří loutky Skláře. Páteční podvečer navíc nabídne od 18 hodin moderovanou besedu s významnými skláři z místního regionu. Například s Petrem Novotným, který má své sklářské studio a muzeum uměleckého skla v Novém Boru, s Karlem Sobotkou z Těpeř na Jablonecku, jediným foukačem skleněných figurek v České republice, Ladislavem Ševčíkem, jehož broušené sklo znají i na japonském císařském dvoře a také se skláři, kteří po roce 1989 obnovili rodinnou sklářskou tradici v Železném Brodě a jejich firma Halama letos oslavila  90. narozeniny.

„Původní trh nebylo možné uskutečnit v důsledku škody, kterou způsobila bouře, ale o to víc se těšíme nyní, kdy se trhy rozprostřou v krásných prostorách knihovny a s programem rozšířeným o besedu,”uzavřel Pastva.

Tagy