weby pro nejsevernější čechy

Okolo Ještědu: pomníček letců, obří sud i muzeum Horské služby

Kdo zavítal do Liberce a nenavštívil Ještěd, měl by to napravit. Pro milovníky pohybu na čerstvém vzduchu je ideální zdolat tento kultovní krajský vrch pěšky. Způsobů a cest je více, poutníky čeká odměna v podobě ničím nerušeného kruhového výhledu do okolí.

Cest na Ještěd je hned několik a každý rok se po nich vydají tisíce lidí. A není to jen v letních měsících, návštěvníci se sem vydávají od jara až do pozdního podzimu,“  uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pod Ještěd jede z Liberce až na konečnou stanici Horní Hanychov tramvajová linka číslo tři. Poté si lze vybrat, zda vystoupat na Ještěd nejpřímější cestou pod lany, po nichž jezdila až do nedávné tragické nehody lanovka, anebo po modré turistické značce vpravo od tramvaje, která jde lesem, menší oklikou.

Modrá povede až k rozcestí Nad Výpřeží, kde se k modré přidá ještě značení červené. Komu nevadí menší zacházka, může jít dál osamocenou červenou značkou ještě necelé dva kilometry rovně, kde se v lese ukrývá Mohyla letců – pomníček tragické havárie z roku 1948, kdy do úbočí Ještědu narazilo menší letadlo. V jeho troskách zahynulo pět osob. Koho to neodbytně táhne rovnou na Ještěd, nechť se drží modré a červené až k rozcestí Ještěd-odbočka k vrcholu, kde opustí značení a pokračuje dál hojně využívanou úzkou pěšinkou.

Z Ještědu se lze vydat po červené barvě až k horské chatě Ještědka a dále pořád s červenou před očima po hřebenovce kolem horní stanice lanovky Černý vrch a okolo lanovky Skalka až k chatě Pláně pod Ještědem, ve které se skrývá kromě občerstvení i minimuzeum Horské služby.

Možností, kudy se vrátit do města v údolí, se nabízí několik. Modrou trasou do Horního Hanychova se turisté dostanou za dva a půl kilometru zpět do místa, odkud vyrazili. Po hřebenovce pak lze pokračovat k restauraci a rozhledně Rašovka a poté dolů silnicí do Šimonovic, kde je zastávka libereckých autobusových linek číslo 20 nebo 60, které míří zpět do centra Liberce. Délka této trasy činí sedm kilometrů.

Je možné se také vypravit hřebenovkou dalších deset kilometrůpřes restauraci a rozhledu Rašovka až na Javorník, kde se nalézá restaurace Obří sud, bobová dráha a také sedačková lanovka. U její dolní stanice je zastávka meziměstského autobusu nazvané Dlouhý Most, Javorník, odkud jedou spoje do Liberce. O něco dál je také vlaková stanice Jeřmanice.

Tagy