weby pro nejsevernější čechy

Unikátní výstava loutek v libereckém muzeu

Výstava v Severočeském muzeu v Liberci Za hranice animace: Voděná loutka v českém filmu jako první uceleně zkoumá fenomén voděných loutek v české kinematografii. K vidění bude od 14. března do 2. června 2024 ve Velkém sále v přízemí muzea a přichystán je i doprovodný program.
Výstava představuje voděnou loutku v českém filmu od počátků až do současnosti. K vidění budou nejen samotné loutky, ale také dekorace, celé scény, výtvarné návrhy, skici či filmové plakáty od rozličných, často významných výtvarníků a výtvarnic, jako jsou Jan Švankmajer, František Antonín Skála, Jakub Dvorský či Bára Čechová.
„Je zajímavé, jak natáčení s divadelními loutkami prostupuje českou kinematografií. Objevuje se hned na začátku 30. let 20. století, kdy se na plátno dostává divadelní dvojice Spejbl a Hurvínek,“ říká kurátor výstavy David Kubec a pokračuje: „Přes kultovní filmy Jana Švankmajera a televizní loutky, iluzivní i neiluzivní, se překleneme do současné kinematografie. Tam už na diváky čekají známé loutky z filmu Kuky se vrací nebo Malý pán, ale také rarity, jako jsou charaktery z pozapomenutého filmu Chcípáci, který natočil divadelní soubor Buchty a loutky.“
Na výstavě si tak návštěvníci prohlédnou mimo jiné vzácné loutky Spejbla a Hurvínka, Mefista, Kašpárka a scénu ze Švankmajerovy Rakvičkárny, ale také české „muppety“ Jů a Hele ze Studia Kamarád. Nejobjemnější část výstavy tvoří loutky a celé scény z filmů Malý pán (2015) a Velký pán (2024) režiséra Radka Berana. Krom hlavních i vedlejších postav filmu si návštěvníci prohlédnou laboratoř pana Drobného, Majolenčin lesní kiosek, Stodolodílnu či interiér knihovny. Protipólem k těmto exponátům je pak působivá instalace Televize Estráda, punkového uskupení, které využívá ve své tvorbě právě voděné loutky. Televizi Estráda založili v roce 2018 mladí tvůrci a studenti z oblasti animovaného filmu. Jejich tvorba staví na neučesané estetice a (anti)charismatu účinkujících postav, které na výstavě obydlí prostor kaple a návštěvníci si je budou moci prohlédnout zblízka.

„Výstava je vlastně předzvěstí Mezinárodního festivalu animovaných filmů ANIFILM. Předpokládám, že vzbudí velký zájem návštěvníků napříč generacemi. Vždyť kdo z nás nepropadl kráse loutek. Pronikat do alchymie tvorby animovaného filmu, to je navíc velké dobrodružství“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výstava vedle zlomových filmů, klíčových tvůrců a moderních přístupů mapuje i technologickou šíři voděných filmových loutek. Zahrnuty jsou klasické marionety voděné shora, spodové loutky jako maňásci či javajky, neiluzivní loutky, ale i loutky větších rozměrů, které herci ovládají zezadu či zevnitř. Loutky pocházejí povětšinou z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, dále z České televize, Muzea Cheb, část je ze soukromých sbírek a mnohé z loutek jsou vystavené úplně poprvé.
Výstava je časově sladěná s premiérou loutkového filmu Velký pán a tematicky rezonuje také s festivalem Anifilm, který se v Liberci koná 7. – 12. května a s voděnou loutkou počítá jako s jedním z témat nesoutěžníhofilmového programu.

Vstupné do Severočeského muzea je dobrovolné a otevřeno je denně kromě pondělí od 10:00 do 19:00. Severočeské muzeum k výstavě ve spolupráci s Anifilmem připravilo i doprovodný program (jako např. projekce filmů), o němž se více dočtete na webu muzea.

Tagy