weby pro nejsevernější čechy

Čeští a slovenští loutkáři si v Naivním divadle připomenou Světový den loutkového divadla

Kromě jarní rovnodennosti se březen nese také ve znamení oslav Světového dne loutkového divadla, který připadá na čtvrtek 21. března. Tento významný svátek oslaví Naivní divadlo společně s loutkáři z Divadla Drak z Hradce Králové a Bratislavského bábkového divadla, kteří do Liberce přivezou svou koprodukční inscenaciZapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Večer v Naivním se uskuteční v 19:00 hodin.

Společný projekt Divadla Drak z Hradce Králové a Bratislavského bábkového divadla vznikl u příležitosti třicátého výročí rozpadu Československa. Oslavuje zcela jedinečný fenomén blízkosti dvou národů, který ve světě nejspíše nemá obdoby. Autorská inscenaceKašpárek a zbojníkohledává různé podoby současného vztahu mezi Čechy a Slováky na půdorysu klasického příběhu s postavami, jež nejvíce vystihují stereotypy obou národních charakterů: Český hovorný, ale i prospěchářský Kašpárek a slovenský odvážný, ale i patetický Jánošík. Inscenace získala Cenu Divadelních novin coby počin roku v kategorii Loutkové divadlo a Cenu ERIK za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci sezóny.

Večer v Naivním se uskuteční ve čtvrtek 21. března, na který připadá Světový den loutkového divadla. Nabízí tak jedinečnou možnost, jak společně oslavit bohatou historii a význam českého a slovenského loutkářství, které je od roku 2016 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě večerního uvedení pro veřejnost si dvě reprízyKašpárka a zbojníkaužijí v pátek 22. března také žáci základních škol.

Příloha TZ: 2x fotografie (autor: Juraj Starovecký)

Tagy