weby pro nejsevernější čechy

Zhoupněte se a užijte si výhledy!

Klidné a možná na první pohled obyčejné místo, které by si leckdo za cíl výletu nejspíš nezvolil. Na vybraných stromech v Krkonoších se díky péči arboristů objevily houpačky.
Jedna z nich se nalézá v Horní Kalné a kdo se zhoupne, uvidí na obzoru Sněžku.
„Je to vlastně drobnost. Ale řekněte, když jdete kolem houpačky, nevzbudí se ve vás malá holka či kluk? K tomu krásný výhled, a je na zážitek zaděláno. Myslím, že je to skvělý nápad, který nenechá nikoho okolojdoucího chladným,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Houpačka v Horní Kalné se nachází u kříže mezi lány. Výletní okruh k ní začíná v Dolní Kalné, automobil je možné zaparkovat u autobusové zastávky, odkud je to jen 200 metrů k místnímu hřbitovu. Kolem něj je rozmístěno čtrnáct výklenkových kapliček s plastikami, které tvoří zastavení křížové cesty.
Dále trasa pokračuje podél Kalenského potoka na vrch Houština a dál na hřeben mezi Kunčicemi nad Labem a Horní Kalnou. Cílem cesty jsou dva osamělé stromy uprostřed pole, jírovec a lípa. Chrání je kříž a zdobí houpačka. Po návratu do Dolní Kalné je možné pro zbytek dne využít zázemí místního autokempu. Nabízí koupaliště, občerstvení a sportovní vyžití.
V rámci projektu Houpačky z hor zavěsili arboristé zavěsili na větve některých stromů v Krkonoších ručně vyrobené houpačky, aby si místní a turisté oblíbili nová místa. Do krajiny podhůří jich umístili již dvanáct. Použít je a vrátit se tak do dětských let může kdokoliv.

Tagy