weby pro nejsevernější čechy

V České Lípě začíná podzim až 16. října!

Dita Krčmářová se směje nahlas a ráda, my se ale sešli na poděbradské kolonádě proto, abychom si povídali na jednom divadelním festivalu (FEMAD) o jiném divadelním festivalu, o Českolipském divadelním podzimu. Občas zvážněla, protože listí se pomalu barví do podzimních barev a festival se blíží, a ona má na starosti celý kopec, nejen organizačních, záležitostí, ale chvílemi se smála tak, že se i lázeňští hosté otáčeli…

Pokolikáté se vlastně na podzimu podílíš?
Snažím se to spočítat a myslím, že popáté…
Už máte vyprodáno?
Všechno ne, ale už je asi pozdě koupit si permanentky na všechna představení, tam je zájem veliký.
Budete přidávat?
Možná něco málo, ale byli bychom vlastně rádi, aby permanentka zůstala jakýmsi bonusem pro naše věrné diváky a aby tak měla jistou exkluzivitu.
Když koukám na program vašeho festivalu, mám takový dojem, že začínají převažovat profesionální soubory a těch takzvaných ochotníků ubývá. Je to nějaký záměr? Nebo ochotníci netáhnou?
Kdepak, na ochotníky se chodilo a chodí, protože, když mají kvalitní představení, není problém naplnit ani velké divadlo, jako máme v České Lípě, ale máme problém s tím, že většinou nejsou ochotni přijet ve všedních dnech. Je to vlastně pochopitelné, protože většina těchto lidí má civilní povolání a cesta ne sever Čech je dlouhá a návrat do pracovního procesu náročný. Sobotní termín tak obsadí domácí soubor, v pátek přijede AdHoc a pro zbytek týdne jsme tak hledali jinde. Byla by škoda nehrát, protože na ten divadelní týden se už diváci těší.
Zároveň je ovšem pravda, že letos jsem nezaznamenala takovou událost, jakou byl právě před dvěma lety soubor AdHoc s inscenací Zmrazovače nebo vloni třeba (Ne)chtěná útěcha Diverzantů z Brna.
Před dvěma lety měl soubor Jirásek čtyřicet let a vy jste se neomezili jenom na festivalový týden, ale přivezli jste do České Lípy řadu představení i v průběhu roku. Nechcete se k téhle praxi vrátit?
Přemýšlíme o tom, ale máme lepší zkušenost s tím, že jsou představení jaksi nakumulovaná do jednoho týdne nebo do jednoho víkendu. Pro naše diváky je to asi přijatelnější…
Takže přemýšlíme o víkendu studiových představení a snad na to dojde…
Nechybí vám na takový festival prostor?
Chybí a nechybí. Náš spolek nakoupil úplně nové židle a kluci umějí postavit malou scénu přímo na jevišti. Není to moc komfortní, ale funguje to a má to svou poetiku.
Takže by vám pomohlo, kdyby došlo k rekonstrukci divadla, o které se v Lípě dlouho mluví?
To samozřejmě, ale zatím není nic rozhodnuto, čekají nás volby, nikdo neví, jaká bude nová radnice a jaký postoj k tomuto problému zaujme. A my vlastně ani nevíme, jaké budou návrhy, kdy by mohlo k rekonstrukci dojít, nebo jestli se bude stavět nové divadlo…
Zatím jsme, v rámci možností, připraveni se přizpůsobit.
Tebe letos na festivalu čeká i jedna úplně nová role. Režíruješ Sen noci svatojánské…
Hele, režíruju…zkoušíme to a mám štěstí, že nám Václav Klapka poskytl svoji adaptaci a režijní poznámky. Ke všemu je to hra, která byla první, ve které jsem hrála, tak se mi to strašně líbí. A musíme odzkoušet, jestli jsme vůbec schopni tím martiriem zkoušení projít a jestli mě budou kolegové respektovat. To je těžké, ale musím říct, že jsem po těch prvních zkouškách na těch, kde jsem jenom za herečku, mnohem hodnější a pokornější…
Slyšel jsem nějaké zvěsti, že máte nové herce.
Ty určitě narážíš na to, že hrát bude Bob Suchý, což je muzikant a zpěvák kapely Scream of the Lambs a kromě toho také ,,démon,, České Lípy a okolí. Z toho mám velkou radost.
Ale nezapomínejme, že on už léta vystupuje v Pašijových hrách a jevištní zkušenost má.
A taky se na jeviště se po nejméně patnácti letech, vrací další herec, Jirka Hau.
Úplně jsem zapomněl na program!
No jo! Nezapomeň přijet a ani vy všichni ze severu Čech… Protože: Divadlo Continuo, bravurně humorné Geisslers Hofcomoedianten a Kočovné divadlo Ad Hoc, exkluzivní mistry Slam Poetry a mistra v beatboxu a loopingu, obnovenou premiéru kultovního českolipského Snu v noci svatojánské.
Díky..
A Nedloubej se v nose!
E?
Na to dostanu každýho. To je dětské představení, se kterým přijede Divadlo rozmanitostí…

 

Tagy