weby pro nejsevernější čechy

Černý krystal se stal Stavbou Ústeckého kraje 2021

Výjimečná architektura nové Městské plavecké haly Louny si vysloužila další ocenění. Po loňském úspěchu ve Stavbě roku si nyní odnáší i 1. místo v soutěži Stavba Ústeckého kraje 2021 jako nejlepší realizace za uplynulé dva roky. Porota ocenila elegantní zasazení budovy do svažitého pozemku s terénním zlomem a také odvážné architektonické řešení pro maximální využití slunečního svitu.
Titul Stavba Ústeckého kraje 2021 je již několikátým ocenění pro tuto stavbu. Ambiciózní architektura plavecké haly, která zároveň respektuje okolní krajinný ráz, si od jejího dokončení v roce 2020 vysloužila obdiv laické i odborné veřejnosti. V loňském roce získala i titul Stavba roku 2021, čímž se zařadila mezi elitní projekty na české architektonické scéně.
Za projektem Městské plavecké haly Louny stojí brněnský ateliér dkarchitekti, jehož lídrem je Ing. arch. David Kudla.
Při návrhu se autoři nechali inspirovat zvlněnými křivkami Českého středohoří, kterými se návštěvníci mohou kochat při výhledu z tobogánové věže nebo venkovního ochlazovacího bazénku. Budova má tvar zkoseného hranolu, který reflektuje sklon terénu a využívá přirozeně utvořené nerovnosti k bezbariérovému napojení vchodů pro obě podlaží objektu.
Ostře řezaný černý krystal ukrývá příjemný teplý interiér, kterému dominuje pětadvacetimetrový bazén obklopený dlažbou v barvě slonové kosti a obklady z modřínového dřeva.
„Do výsledného řešení se promítl také kontrast vnitřního a vnějšího prostředí, kdy venku prochází lidé zabalení kvůli zimě a větru v kabátech a čepicích, zatímco za tenkou skleněnou stěnou se v teple pohybují plavci jen v nejnutnějším oblečení. Napětí těchto protikladů se nám projevilo zvlněním skleněné fasády, která tvoří hranici těchto dvou světů, podobně jako napětí v tektonických deskách utvořilo křivky Českého středohoří,“ popisuje David Kudla.
Komfortní prostředí podporuje použití přírodních materiálů
Interiéru dominují teplé přírodní odstíny. Obklad stěn tvoří modřínové dřevo a podlahu pokrývá keramická dlažba v odstínu slonové kosti. V místech většího provozního zatížení nebo tam, kde je povrch vystavený stříkající vodě, autoři použili černou vysokotlakou laminátovou desku. Interiér je doplněn pohledovým betonem s obtištěnou OSB deskou, která pomáhá zakrýt nedokonalosti při vytváření pohledové monolitické konstrukce. Příjemné relaxační prostředí ve wellness části vytváří dřevěný obklad zvlněný v organických křivkách.
Porota v soutěži Stavba Ústeckého kraje ocenila, jak autoři využili svažitého pozemku s terénním zlomem a orientovali novou bazénovou halu tak, aby využili jejího maximálního proslunění. „Na tento prostor navázali velice dobře zvládnutou kombinací prvků, z nichž zcela jistě zaujal porotu prosklený parter s bazénem, precizně provedenou geometricky zvlněnou fasádní křivkou. Tato část objektu objemově navazuje na vstupní prostor, který
přirozeně „vtahuje“ návštěvníky do objektu,“ uvedla porota v odůvodnění svého rozhodnutí.

Plavecká hala nabízí řadu atrakcí
Nová plavecká hala v Lounech se za velkého zájmu veřejnosti otevřela v září 2020. Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části. Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na křivky Českého středohoří a sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness
centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.

Více informací o stavbě naleznete na webových stránkách dkarchitekti

Tagy