weby pro nejsevernější čechy

Dvacet tři

Hlavní hrdinka knihy Teorie podivností (napsala ji Pavla Horáková, vydalo Argo a získala cenu Magnesia Litera) má jednu podivuhodnou vlastnost. Kdykoli se podívá na hodinky, ukazují čas 22.22. Člověk by si klidně mohl myslet, že je to nějaký autorčin výmysl, finta nebo refrén, aby byla hlavní hrdinka zajímavější, jenomže já to mám taky.

Není ten čas sice identický, Ada Sabová se proti mně trochu předchází, já se totiž na hodinky dívám, vždycky když je dvacet tři, a to nejen v deset večer, ale i v každou další nebo předcházející hodinu.

Takže zásadně v 0.23, 1.23 a tak dále až po 23.23…

Žádnou extra podivnou teorii na to nemám, jenom snad tuším, že ta třiadvacítka je tak strašně pěkné a výtvarně přitažlivé číslo, že když se objeví na ciferníku, funguje jako vykřičník a říká: Už, tvl, zase!

Prostě čas 7.12 nebo 8.44, natož 0.00 je prostě nuda.

Nejsem nijak extra věřící, na numerologii nevěřím už vůbec, ale když vás ta třiadvacítka takhle pronásleduje, někdy se neubráníte, zagůglíte a dočtete se třeba, že třiadvacátý žalm je jedním z nejcitovanějších: Davidův. „Hospodin je můj pastýř, nebudu mít nedostatek. Dopřává mi odpočívat na travnatých nivách, vodí mě na klidná místa u vod, naživu mě udržuje, stezkou spravedlnosti mě vede pro své jméno…“

To by vlastně docela šlo.

Dále: 23 je deváté prvočíslo, které není prvočíselnou dvojicí, 23 je páté prvočíslo Sophie Germainové, 23 je jedno z prvočísel, která mají tu vlastnost, že součet prvních x (23) prvočísel je dělitelný číslem x (874 je dělitelné 23)… Je možné, že tady někde je možné tajemství třiadvacítky odhalit, ale opravdu nemám šanci zjistit kde.

Jako nejpravděpodobnější příčina afinity právě k tomuto číslu se mi tak jeví tohle vysvětlení. Z internetových zdrojů se ale dá vypátrat další možný a s největší pravděpodobností pravdivý význam tohoto čísla pro příznivce freetekna: s číslem 23 přišli američtí anarchisté a spisovatelé R. Shea a R. A. Wilson ve svém díle The Illuminatus Trilogy. V ději se číslo 23 objevuje běžně jako označení boha chaosu.

Bůh chaosu! To je trefa!

Ne že bych byl bohem, ale chaos je náboženství, které rozhodně vyznávám!

A teď začíná třiadvacátý rok tohoto století. Těšil jsem se na něj už jenom proto, že tu dvacet trojku budu obden kroužit minimálně do nějakého formuláře! Chci si to užít a doufám, že to nebude jediná radost, která mě letos čeká.

Že těch radostí bude alespoň třiadvacet.

 

(psáno pro reflex)

Tagy