weby pro nejsevernější čechy

První říjnový týden představí Lípa Musica unikátní sexteto světových sólistů i poctu Leoši Janáčkovi

Českolipský svatováclavský víkend byl na 18. ročníku MHF Lípa Musica ve znamení českého debutu fenomenálního ukrajinského bajanisty Alexandra Hrusteviche, který se představil jako excelentní virtuóz. V neděli festivalová přehlídka pokračovala originálním audiovizuálním projektem dua Kchun na motivy Dantovy Božské komedie Purgatio, který doplnilo překvapení v podobě křtu debutové nahrávky dua, jež požehnal biskup Mons. Jan Baxant. Poslední zářijový den festival otevřel svoji letošní ústeckou kapitolu návratem do Teplic, kde se na festivalové pódium opět vrátil umělecký garant festivalu, houslista Josef Špaček, tentokráte se členy své výjimečně nadané hudební rodiny. První říjnový týden se na festivalu Lípa Musica představí unikátní sexteto špičkových světových sólistů (Špaček-Feldmann-Malov-Szücs-Steckel-Jamník), které ke spolupráci přizval Josef Špaček a kteří se společně premiérově představí ve čtvrtek 3. 10. v německém Waltersdorfu. Následovat bude tradičně populární koncert při svíčkách v Zahrádkách, kde vystoupí multiinstrumentalista Sergej Malov s recitálem na housle a violoncello da spalla. V sobotu složí festival poctu Leoši Janáčkovi provedením jeho přelomového díla Zápisník zmizelého a dalších písní a klavírních skladeb v interpretaci Jaroslava Březiny, Elišky Weissové, Martina Kasíka a dalších sólistů. Koncert se uskuteční v Biberově kapli v České Lípě. S výjimkou zahrádeckého koncertu jsou poslední vstupenky ještě v prodeji.


Svátek znovusjednocení Německa dne 3. října je již tradičním festivalovým zastavením v obcích Großschönau-Waltersdorf. V letošním roce se ve waltersdorfském evangelicko-lutheránském kostele uskuteční vystoupení unikátního Lípa Musica sexteta. To v premiéře představí umělecký garant festivalu Josef Špaček, který ke spolupráci přizval dalších pět významných osobností mladší generace, které jsou již dnes etablovanými a respektovanými umělci na světových koncertních pódiích. Houslového partu se vedle Josefa Špačka ujme vynikající německý houslista Tobias Feldmann, který má na svém kontě úctyhodný počet úspěchů na předních soutěžích včetně soutěže královny Alžběty v Bruselu a dnes je již stálicí na světových pódiích. Violové party obstarají multiinstrumentalista Sergej Malov, jenž se na festivalu o den později představí i sólově, a bývalý první violista Berlínské filharmonie, maďarský rodák Máté Szücs. K violoncellům se posadí Julian Steckel, coby jedna z vůdčích postav současné světové violoncellové školy, světový virtuóz a profesor v Mnichově, a také Tomáš Jamník, progresivní český violoncellista, který s úspěchem zakotvil v Berlíně. Umělci, kteří se v tomto složení premiérově sejdou na jednom pódiu, představí výjimečné dílo světové hudební literatury – Zjasněnou noc Arnolda Schönberga a Dvořákův sextet A dur. Poslední vstupenky na tuto výjimečnou událost jsou ještě v prodeji.

„Hlavním bodem a zlatým hřebem tohoto večera bude Zjasněná noc od Arnolda Schönberga. To je snad jedno z největších komorních děl 20. století. Je to skladba neuvěřitelného charakteru, jímavá, vášnivá, niterní, srdceryvná. A u interpretace se sejdou špičkoví muzikanti. Z České republiky tam bude kromě mě také violoncellista Tomáš Jamník. Ke spolupráci jsme dále přizvali Tobiase Feldmanna, skvělého německého houslistu, takovou vycházející hvězdu v Německu. Na druhé violoncello zahraje Julian Steckel, opět vynikající německý sólista. Violy obstarají Sergej Malov, ruský houslista, který hraje i na violu a violoncello da spalla, a dále Máté Szücs, maďarský violista, který donedávna působil jako vedoucí skupiny viol v Berlínské filharmonii. Takže to obsazení je opravdu nabité!, říká umělecký garant festivalu Josef Špaček.

Koncert při svíčkách, který má tradičně své místo na festivalovém programu a již celou řadu let se odehrává v kostele sv. Barbory u Zahrádek, v místě, kde dodnes nebyl zavede elektrický proud, se letos uskuteční v pátek 4. října. Na programu se představí další z umělců, jehož jméno Lípě Musica objevil Josef Špaček. Bude jím původem ruský hráč Sergej Malov, který se pro svou neobyčejnou flexibilitu a mistrovské ovládání hned několika strunných nástrojů stal fenoménem a jeho nahrávky dostupné na YouTube trhají rekordy v počtech zhlédnutí. V Zahrádkách se Malov představí coby houslista a současně se chopí i méně známého violoncella da spalla. Na programu zazní virtuózní díla Bacha a Ysaÿeho. Tento koncert je již zcela vyprodaný.

Violoncello da spalla vypadá více jako housle nebo viola. Hráč drží nástroj na rameni, tedy „da spalla“. Violoncello da spalla má rozdílný zvuk a rozdílné technické možnosti. Je velmi krásné a neobvyklé. Zahraji na něj skladby Bacha a vedle toho zařadím houslové skladby od Ysaÿeho. Tyto dva cykly mají mnoho společného, spadají ale do velmi rozdílných epoch. Domnívám se, že spojení těchto dvou skladatelů a nástrojů vytvoří živoucí dialog, i přesto, že na pódiu bude stát pouze jeden člověk,“ doplňuje Malov k programu svého recitálu.

První říjnový týden uzavře návrat do České Lípy a pocta Leoši Janáčkovi v podobě uvedení jeho ceněného komorního cyklu Zápisník zmizelého doplněného o ukázky z Moravské lidové poezie v písních a výběru z klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku v podání interpretů – Jaroslav Březina, Eliška Weissová, Martin Kasík ad. Podnětem k napsání Zápisníku zmizelého bylo Janáčkovi dvaadvacet básní, které byly otištěny v jedněch brněnských novinách. Jejich autorem byl údajně syn vesnického sedláka. Ten jednoho dne potkal v lesích tajemnou cikánku, do níž se zamiloval. Rozhodl se proto opustit vlastní rodinu a se svou milou utéci. Autentičnost básní na Janáčka mocně zapůsobila, ačkoliv bylo v roce 1997 jasně prokázáno, že autorem oněch veršů ve skutečnosti nebyl sedlákův syn, ale moravský básník jménem Jozef Kalda (1871–1921), mimo jiné také autor libreta k dětské zpěvohře Ogaři Jaroslava Křičky. Pro Janáčka byla neznámá cikánka ztělesněním jeho milované Kamily. S kompozicí začal Janáček v srpnu 1917 a dokončil ji o dva roky později. O díle se  v té době zmiňuje Kamile Stösslové v dopise: „Ráno motám se po zahradě, odpoledne napadá mi pravidelně několik motivů k těm krásným veršíkům o té lásce cigánské. Snad z toho vyjde pěkný románek hudební  – a kousek nálady luhačovské bylo by v něm.“ Z těchto slov je patrné, na koho při této kompozici skladatel myslel a lze se právem domnívat, že Janíček je vlastně Janáček a cikánka Zefka Kamila Stösslová. Divokou vášeň odráží i sama hudba. Ta však svou originalitou představuje pro každého interpreta opravdový oříšek. Janáček totiž nenapsal pouze tenorový, ale také mezzosopránový part a k provedení písňového cyklu je zapotřebí sbor tří dalších ženských zpěvaček. Těchto partů se ujmou pěvkyně Anna Trahová, Jana Kubicová a Petra Vondrová. Koncert proběhne v Biberově kapli v České Lípě v sobotu 5. října od 19 hodin. Poslední vstupenky jsou ještě k dostání.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!
S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa;
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube

Tagy