weby pro nejsevernější čechy

Možná z těch stovek tisíc, spíše asi miliónů, fotek se jednou nějaká bude hodit až za sto let budou naši potomci sestavovat dějiny minulých staletí

Napadá mě to vždycky na akcích jako je karlovarský filmový festival nebo na Colours v Ostravě: kolik tady vznikne fotek? Sto tisích? Milion? A uvidí je někdy někdo?

V době analogové, což není zase tak strašně dlouho, vyprávěla děvčata z fotolabů, že nejběžnější zákazníci nosí jeden film ročně. Film, na kterém jsou obyčejně minulé vánoce, letní dovolená a ty další vánoce. Když spočítáte, že na filmu bylo šestatřicet okýnek, vychází to na dvanáct fotek z akce, což není mnoho. Ale stačilo to, že ano.
Vzpomněl jsem si na to teď, když se mi dostala do ruky kniha Barvy času, novodobé dějiny světa v kolorovaných fotografiích Dana Jonese a Mariny Amaralové (vydala Jota), kteří prohlédli dostupné archivy a z množství fotek vybrali dvě stovky na kterých se pokusili ilustrovat co se všechno událo mezi lety 1850 — 1960 a ono to vlastně jde.
Pravda je, že vybírali ze zhruba deseti tisíc fotografií, které našli v archivech asnažili se o záběr napříč kontinenty a kulturami.Chtěli jsme spojit slavné zapomenutými. 
Povedlo se to velmi specifickým způsobem, a i když ten průlet samozřejmě není ten jediný možný, je vlastně hodně reprezentativní. Dodejme, že jedním z parametrů bylo zadání, které si sami určili, tedy že půjde o černobílé fotky, které budou kolorovány v pokud možno co nejvěrnějších barvách.
Jenomže chápete, dvě stovky fotek docela dobře popíše sto let jen to fikne a úplně cítíte tu dobu, tu bídu, ty vzmachy i všechny ty průšvihy. A že jich bylo!
To jsme mluvili o celém světě, ještě jinak to měl ten naprosto skvělý tuzemský Josef Váchal, kterého známe nejspíš jako toho, kdo tiskl z dřevorytů… On ale také fotografoval a i když ne mnoho, jeho fotky naprosto přesně doplňují představu, kterou o něm máme, tedy jakou o něm mám já, abych byl přesný.
V liberecké oblastní galerii je momentálně (do 24/11/2019) k vidění výstava, na které si je můžete prohlédnout a říci, jestli se pletu anebo ne.
Často nekvalitní, ne moc ostré obrázky, které často sloužili jako studie pro budoucí práci vás vezmou do světa počátku minulého století, do Váchalova světa naprosto spolehlivě.
Člověku se moc nechce věřit, že i tenkrát bylo nebe modrý a jablka červená….

Abych to uzavřel přeci jenom v době trošku bližší té naší, přidám Annie Leibovitz.

Ta nás nechá nahlédnout jak to má ona Při práci (vydalo Argo). Počátky její kariéry se datují do sedmdesátých let minulého století a pořád je aktivní, slavná a snad zaplatila i dluhy, tekže se ji vrátila autorská práva k foká, to je ale věc pro jiné noviny.

Na konci knihy totiž dává deset rad začínajícím fotogrfům z nichž ta první nás vlastně vrací na začátek tohohle fotočlánku.
Píše: Už mnohokrát jsem říkala, že to nejlepší, co může udělat mladý fotograf, je zaměřit se na své okolí. Začněte fotit kamarády a rodinu, ty, kteří to snesou. Objevujte, co to znamená, když máte ke své práci blízko, když jste důvěrně obeznámeni s předmětem svého zájmu.
Atakdále.
fotka Annie Leibovitz
Takže možná jo, možná z těch stovek tisíc a asi milionu fotek se jednou nějaká bude hodit až za sto let budou naši potomci sestavovat dějiny minulých staletí.
Třeba to bude zrovna ta, kterou jste cvakli dneska. U oběda.
Tagy