weby pro nejsevernější čechy

MHF Lípa Musica představuje program 17. ročníku festivalu

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 17. září do 28. října s tradičním letním prologem, který proběhne 24. srpna a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu. Festival letos nabízí řadu 24 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí.

Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Významnou programovou linku, která se vine letošní dramaturgií festivalu, je připomenutí 100. výročí založení Československa. MHF Lípa Musica v rámci programu 17. ročníku vyčlenil řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou, jimiž akcentuje tento významný dějinný moment. V širším plánu hudebního průletu českými dějinami připomene lidovou národní tvorbu coby prazáklad utváření české kultury, kapitolu české národní školy nejintenzívněji spjaté s epochou příprav zrodu samostatného státu nezávislého na ostatních národech a monarchistickém uspořádání a do třetice i hudbou, která vznikala v období druhé poloviny 20. století a vzniká i v současnosti.

Jsem nesmírně vděčný, že máme možnost prožít toto neuvěřitelné výročí a oslavit ho i prostřednictvím krásné hudby. V letošním ročníku se skutečně někdy latentně, někdy zcela prokazatelně hlásíme k symbolikám české státnosti, ať už je to uvedením Komenského Labyrintu světa a ráje srdce našeho předního českého skladatele Petra Ebena či zařazením českých klasik folku, jakými je například Spirituálu kvintet. Dalším dotekem je potom čistě folklórní projekt zasazený do nejmladšího skanzenu v Čechách, do Zubrnic, kde vystoupí Varmužova cimbálová muzika z Kyjovska. Předvrcholem oslav je poté smetanovský recitál Jitky Čechové v předvečer samotného svátku. Oslavy 100. výročí republiky potom završíme závěrečným koncertem našeho festivalu v Novém Boru, kde se poprvé v historii setká na podiu Pavel Haas Quartet a vítěz prestižní belgické soutěže královny Alžběty klavírista Lukáš Vondráček. Večer bude věnovaný dalšímu velikánovi české hudby Antonínu Dvořákovi,“ říká ředitel festivalu a předseda dramaturgické rady Martin Prokeš.

Středobodem festivalového programu hudba klasická, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty.

Lípa Musica se stále více propojuje s našimi přirozenými a historicky spjatými sousedy, činí nám velkou radost, že popularita festivalu u německých posluchačů stále roste. Tento fakt bude v letošním roce navíc podtržen i iniciativou žitavské radnice, která bude díky podpoře z programů přeshraniční spolupráce vypravovat na čtyři projekty autobusy německých posluchačů, kteří zavítají na koncerty na českém území. To, že vypravujeme na koncerty v Německu autobusy pro české návštěvníky je již tradice 7 let, toto je ovšem nový a pozitivní posun. Staronovými místy letošního roku jsou Schirgiswalde a Bautzen. Z tradičních míst je zachováno mystické místo Oybín, dále Großschönau a Zittau,“ doplňuje Martin Prokeš.

I v roce 2018 bude uměleckým garantem festivalu přední český a světový hornista Radek Baborák, který se sám představí v několika projektech včetně mistrovských kurzů. Nově MHF Lípa Musica nabídne představení soudobého českého skladatele – Miloše Boka. Mezi největší hvězdy letošního ročníku se zařadí mezzosopranistka Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella nebo Srbský národní soubor.

Záštitu nad 17. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: PhDr. Ilja Šmíd, ministr kultury České republiky, Dr. Eva–Maria Stange, saská státní ministryně pro vědu a umění, Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický, Mgr. Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa. MHF Lípa Musica je členem České asociace festivalů.

Partnerské portfolio festivalu čítá na 130 partnerů. Rozpočet festivalu je nejvyšší v dosavadní historii a blíží se hranici sedm milionů korun.

Festival v letošním roce hospodaří s rozpočtem sedm milionů korun, což nemá v historii obdoby. Je to jednak díky stále vrůstající kvalitě umělecké stránky festivalu, péči o naše posluchače včetně všech služeb, ale i díky dobré ekonomické situaci naší země. Rád bych touto cestou poděkoval všem partnerům, dárcům a podporovatelům, bez kterých by se takový projekt nikdy nedočkal uvedení v život. Omlouvám se předem, ale není možné zmínit všechny, protože jich je přes 130, nicméně dovolím si poděkovat, alespoň těm nejvýznamnějším, co do výše podpory. Patří mezi ně zejména Liberecký kraj, Ústecký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Město Česká Lípa, Nový Bor, Česko-německý fond budoucnosti. Poděkování směřuji také našim hlavním partnerům, kterými jsou společnosti SVS, Pivovar Cvikov a Ještědská stavební společnost. Mezi nejvýznamnější dárce patří společnost ČEPS, Nadační fond Bohemian Heritage Fund, Lesy ČR, Blanka a Tomáš Tichých, Mons. Jan Baxant. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj jsou společnosti Kooperativa a Kasro. Všechny naše partnery ovšem naleznete na stránkách www.lipamusica.cz,“ doplňuje Martin Prokeš.

Předprodej vstupenek bude probíhat od 2. května 2018. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři, na webových stránkách festivalu, ve vybraných koncertních místech nebo v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system.

Děkuji za pozornost a přeji hezké dny!

S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa

@: lucie.johanovska@lipamusica.cz, GSM: +420 608 823 973, www.lipamusica.cz | www.facebook.com/lipamusica

Programová brožura letošního ročníku k nahlédnutí zde ->

Tagy